Mobilöğren Hangi Kurumlar İçin Geçerlidir?

Mobilöğren, üyeleri ile bağlantıda olmak isteyen tüm eğitim-öğretim kurumları, kamu kurumları, özel kurum ve kuruluşlar; kısaca bilgi sistemi olan tüm kurum ve kuruluşlar için geçerlidir.

Bilgileri Üçüncü Şahıslar Bilecek mi?

Hayır bilmeyecektir. Siz kişisel bilgilerinizi üçüncü kişilerle paylaşmadıkça sizden başka hiç kimse SMS ile almak istedğiniz bilgilere ulaşamaz.

Servise kayıtlı olduğum telefon numaram değişirse ne yapmam gerekir?

Servise kayıtlı olduğunuz numaranızdan IPTAL yazıp ilgili servis numarasına göndermeniz; yeni numaranızdan da kayıt komutu ile ilgili servise kayıt olmanız yeterlidir. Servise kayıtlı olduğunuz numaranızdan işlem yapamıyorsanız Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimize cep telefon numaranız ve üye olduğunuz servis bilgilerini içeren bir e-posta göndermeniz ya da müşteri hizmetlerimizi telefonla aramanız gereklidir.

Kamu Servisleri

Kayıt Yöntemleri Nelerdir?

Servislerimize cep telefonu ile kayıt ve online kayıt olmak üzere 2 çeşit kayıt yöntemi vardır; cep telefonu ile kayıt için ilgili servislerin tanıtım sayfalarından gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Online kayıt için buraya tıklayın.

Servisler sürekli olarak hizmet veriyor mu?

Servislerimiz 7/24 hizmet vermektedir.

Mesajlarım hangi saatlerde gelir?

Bir sorgu yaptığınızda yanıtınız hemen gelecektir. Ancak otomatik gönderimler sadece saat 09.00 ile 22.00 arasında gerçekleşir. Özel durumlarda kurumun isteği ile otomatik gönderim saatlerinde değişiklik yaşanabilir. Bu sayede, bilgileriniz oluştuğu anda bilgilendirilirsiniz.

Sabit bir paket ücreti var mı?

Kamu servislerinde sabit bir paket ücreti bulunmamaktadır.

Ücretlendirme Nasıl Olmaktadır?

Mobilöğren servislerinin kurulumu ve işletilmesi için kamu kurumlarına herhangi bir maliyet yansıtılmamaktadır.

Servis kullanıcıları "kullandığın kadar öde" yöntemi ile sistemde yarattığı trafik ile değerlendirilir ve ücreti kullanım anında kayıtlı olduğu GSM operatörü tarafından faturasına yansıtılır. Ücretlendirme ile ilgili detaylı bilgilere ilgili servis sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Ayda Kaç Mesaj Gönderilir?

Mesaj sayıları servis paketinize göre değişmektedir. Hizmette olan servislerimiz için bu detaylara ilgili servislerin tanıtım sayfasından ulaşabilirisiniz.

Servis İçerikleri Nelerdir?

Sorgulama Servisi

Mobilöğren servisi kapsamında; kullanıcılar, kurumun bilgi sisteminde yer alan bilgilere, kolay ifade edilebilen, akılda kalıcı sorgu komutları yardımıyla sorgulama yaparak diledikleri zaman erişebilirler. Örneğin; OEPSAŞ, SEPAŞ ve YEDAŞ fatura bilgilerine, Gümrüklerde işlem gören beyannamelerin durumları gibi bilgilere Mobilöğren Kamu Servisleri kapsamında ulaşılabilmektedir. Yapılabilen sorgulama ve detaylarını sunulan her servisle ilgili sayfalarda inceleyebilir yada ilgili servisin YARDIM komutunu kullanabilirsiniz.

Otomatik Bilgilendirme Servisleri

Kamu Kurumunun bilgi sisteminde paylaşılmak istenen bilgi oluşur oluşmaz mobilöğren tarafından ilgili kullanıcıya otomatik olarak iletildiği servistir.

Elektrik Fatura Mobil Bilgi Servisleri

Elektrik Faturam ile ilgili tanıtım mesajı alıyorum. Bu nedir?

Oepsaş, Sepaş ve Yepaş'ın tüm abonelerine sunduğu "yeni hizmeti" ile ilgili bir davet mesajıdır. İsteğe bağlı sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılar cep telefonlarından EVET yazıp 4186'ya mesaj gönderdikleri taktirde Oepsaş, Sepaş ve Yedaş Mobil Bilgi Servislerinden ilgili oldukları elektrik kurumuna abone olurlar. Her ay elektrik fatura bilgileri (fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödendi bilgisi ya da son ödeme tarihi geçerse elektrik kesinti bilgisi) düzenli olarak cep telefonlarına SMS olarak iletilir. Ayda ortalama 2 mesaj gönderilir.

Elektrik Kurumunun cep telefonuma gönderdiği tanıtım mesajı ücretli mi?

HAYIR. Tarafınıza gönderilen davet mesajı herhangi bir ücrete tabi değildir.

Edaş'tan gelen davet mesajına "EVET" demek zorunda mıyım?

Her ay elektrik fatura bilgilerini cep telefonundan da takip etmek isteyen kullanıcılara yönelik bir hizmettir. Herhangi bir zorunluluğu yoktur.

Edaş'tan soyadıma hitaben bir tanıtım mesajı aldım. Bilgilerime nereden ulaşıldı?

Edaş'tan gönderilen davet mesajları, kullanıcıların elektrik aboneliği başlatırken vermiş oldukları ad soyad ile cep telefon numarasına gönderilmektedir.

Bilgilerimin Gizliliği Korunuyor mu?

EDAŞ, verilmekte olan bilgilendirme hizmeti konusunda bilgi gizliliği ile ilgili yükümlülüğe riayet edilmesi konusunda tüm önlemleri almıştır. EDAŞ Bilgilendirme hizmet sunumunu gerçekleştirirken abonelere ait bilgiler amaç dışında asla kullanılmamakta ve sadece EDAŞ servisi kapsamında ve sadece EDAŞ'a abone olan ilgili kişi ile paylaşılmaktadır.

Edaş'tan gelen tanıtım mesajındaki hizmetten yararlanmak için ne yapmam gerekiyor?

Cep telefonunuzun mesajlar kısmına girip EVET yazmanız ve bu mesajı 4186'ya göndermeniz yeterlidir.

Edaş'ın hizmetinden yararlanmak istersem ne sıklıkla mesaj alacağım?

Edaş'ın abonelerine sunduğu bu hizmetten yararlanırsanız ayda ortalama 2 mesaj alacaksınız.

Edaş'ın sunduğu bu hizmetten istediğim zaman çıkabilir miyim?

Evet, istediğiniz zaman Oepsaş, Sepaş ve Yedaş Mobil Bilgi Servisi aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Bunun için İPTAL yazıp 4186'ya mesaj göndermeniz yeterli.

Üniversite Servisleri

Üniversiteler Servisinde Hangi Bilgiler Sorgulanabilir?

 • Kayıt durumu
 • Harç bilgileri
 • Ders bilgileri
 • Sınav sonuçları / sınav tarihleri
 • Sınav / Ders yüzde oranları
 • Akademik takvim
 • Danışman bilgileri
 • Danışmanlık ders programı
 • Büro bilgisi
 • Başarı sıralaması
 • Genel not ortalaması
 • Devamsızlık bilgileri
 • Sınav sonucu ile ilgili başarı sıralaması

Paket Üyeliği Nasıl Başlatılır?

Her üniversite için tanımlanan ve sizin üniversitede kayıtlı öğrenci olduğunuzu belirleyen "Kayıt" komutunu ilgili servis numarasına ileterek paket üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Servisimizden alacağınız paket üyeliğinizin başladığına dair bilgilendirme mesajı ile servis kullanımınıza açılmış olur. Cep telefonu üyeliğinizde hattınız ile ilgili servis kısıtlaması, bakiye yetersizliği vb. durumlar olmadığı sürece servisimizden yararlanabilirsiniz.

Servis İçerikleri Nelerdir?

Sorgulama Servisi

Mobilöğren servisi kapsamında; kullanıcılar, üniversite bilgi sisteminde yer alan bilgilere, kolay ifade edilebilen, akılda kalıcı sorgu komutları yardımıyla sorgulama yaparak diledikleri zaman erişebilirler. Yapılabilen sorgulama ve detaylarını sunulan her servisle ilgili sayfalarda inceleyebilir yada ilgili servisin YARDIM komutunu kullanabilirsiniz.

Otomatik Bilgilendirme Servisleri

Otomatik gönderimler kapsamında, sınav sonuçlarınız açıklandığı anda cep telefonunuza iletilir. Üniversite bilgi sisteminde yer alan bilgiler dâhilinde bu gönderimler çeşitlendirilebilir. Bu servisin avantajı bilgi oluştukça sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan bu bilgilerin size aktarılıyor olmasıdır.

Otomatik bilgilendirme servisini kullanmak istemezseniz sisteme ilgili komutu göndererek otomatik bilgilendirmenizi engelleyebilirsiniz.

Mesajlarım hangi saatlerde gelir?

Bir sorgu yaptığınızda yanıtınız hemen gelecektir. Otomatik bilgilendirme mesajlarınız ise üniversite bilgi sistemindeki bilgileriniz oluştukça ya da güncellendikçe size anında iletilecektir.

Ayda / Dönemde Kaç Mesaj Gönderilir?

Servis mesajları sizin sorgulamanız ya da otomatik bilgilendirmeleriniz ile orantılı olarak değişim gösterir.
Otomatik gönderimler ile size iletilen mesajların sayısı, ders sayınıza, kayıt ya da sınav döneminde olup olmadığınıza göre değişecektir. Örneğin bir dönemde 6 dersi olan bir öğrenci için aylık gönderim miktarları 4 ile 8 arasındadır. Sınavlar, harç ödeme ya da kayıt tarihlerinin aynı ay içerisinde olması vb. nedenler ile bir ay içerisinde gönderilen mesaj sayısı artış gösterebilir. Bu sayı, örgün öğretim üniversiteleri için tüm öğretim yılı süresince yaklaşık olarak 40 mesaj civarında olmaktadır. Uzaktan öğretim yapan üniversite servislerinde ise bir öğretim yılı süresince yaklaşık olarak 25 kez otomatik bilgilendirme yapılır.

Nasıl Ücretlendirilir?

Mobilöğren servislerinin kurulumu ve işletilmesi için eğitim öğretim kurumlarına herhangi bir maliyet yansıtılmamaktadır.

Servis kullanıcıları "kullandığın kadar öde" yöntemi ile sistemde yarattığı trafik ile değerlendirilir ve ücreti kullanım anında kayıtlı olduğu GSM operatörü tarafından faturasına yansıtılır. Ücretlendirme ile ilgili detaylı bilgilere ilgili servis sayfalarından ulaşabilirsiniz..